Blog > Komentarze do wpisu

Julia Tymoszenko na prezydenta Ukrainy?

Julia Tymoszenko zapowiedziała udział w majowych wyborach prezydenckich na Ukrainie. O ile nieoznakowani żołnierze Putina nie zaczną odkrajać kolejnych skrawków ukraińskiego terytorium, 25 maja w szranki obok Julii staną także były bokser Witalij Kliczko oraz oligarcha Petro Poroszenko. Dawną ekipę Wiktora Janukowycza ma reprezentować Serhij Tihipko. Sondaże faworyzują Poroszenkę, dając mu między 25 a 30% głosów. Pozostali kandydaci mogą liczyć na jednocyfrowe poparcie.

grafika

Julia na Euromajdanie (źródło: Mstyslav Chernov/Wikimedia Commons)

Pierwsze, co rzuca się w oczy, gdy przyglądamy się liście kandydatów, to deficyt "nowych twarzy". Poza Kliczką, który jest jednak wielką niewiadomą (plus dla niego, że pieniędzy dorobił się sam, a nie dzięki rozmaitym układom) pod względem poglądów na kluczowe sprawy (nie mówiąc o szczegółowych rozwiązaniach), widzimy stare, zgrane nazwiska. Ukraińcy znowu mają wybór między oligarchami i kłótliwymi politykami, efekty pracy których wyprowadziły ich na Majdan. Jest jasne, że ani Poroszenko, ani Tihipko, ani tym bardziej Julia Tymoszenko nie wprowadzą istotnych reform, czy na poważnie walczyć z korupcją.

Prawdziwe oblicze Tymoszenko

Sam fakt zgłoszenia chęci udziału w wyborach przez Julię Tymoszenko oceniam negatywnie. Jako osoba współodpowiedzialna za klęskę Pomarańczowej Rewolucji, do tego mająca całkiem dobre relacje z Władimirem Putinem, Tymoszenko nie powinna już odgrywać żadnej istotnej roli na Ukrainie. Jej wyniszczająca wojna z Wiktorem Juszczenką najpierw pozwoliła powrócić do władzy Wiktorowi Janukowyczowi i Partii Regionów, a następnie zawiodła ją za kratki (pretekst: niekorzystna umowa na dostawy gazu z Rosji, którą Julia dogadywała bezpośrednio z Putinem).

grafika

źródło: www.kremlin.ru/Wikimedia Commons

Polacy powinni pamiętać, że gdy Julia była premierem, stosunki polsko-ukraińskie były co najwyżej "letnie". Tymoszenko przedkładała relacje z Niemcami ponad te z Polską, chociaż to Warszawa była i jest największym adwokatem Ukrainy w Unii Europejskiej. Wbrew oczekiwaniom Warszawy, Tymoszenko wcale nie spieszyło się ku Europie. Duże wątpliwości wzbudza także dziwna "słabość" Władimira Putina do Julii. Może chodzi o dawne zajęcie byłej premier, która w latach 90. była "magnatem gazowym" (handel z Rosją), a może o coś innego. Na pewno Putin sprzeciwiał się wendetcie Janukowycza na Tymoszenko, a po jej uwolnieniu zapraszał ją do Moskwy. Może scenariusz Putina wygląda tak, że po aneksji Krymu zechce osadzić na fotelu prezydenta Julię Tymoszenko, która pozornie jest prozachodnia, ale gwarantuje utrzymanie rosyjskich wpływów i realizację interesów Kremla? Wiadomo przecież, że triumf jakiegokolwiek kandydata Partii Regionów jest w zasadzie niemożliwy, Kliczko jest niewiadomą także dla Putina, a Poroszenko - jako oligarcha - to raczej krótkodystansowy frontrunner sondaży niż kandydat, którego należy traktować poważnie.

Czy Majdan przegra po raz drugi?

Powrót starej gwardii Majdanu, oligarchia, dawny układ czy wielka niewiadoma w osobie Witalija Kliczki? Niestety, Euromajdan nie wykreował żadnego lidera, który mógłby realnie myśleć o rywalizacji z wyżej wymienionymi. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że wielki entuzjazm, sprzeciw wobec skorumpowanym władzom, a przede wszystkim setka ofiar, nie przyniosą spodziewanej zmiany. Że wszystko to znowu pójdzie na marne. Mimo wielkiej mobilizacji, to Władimir Putin ma większą szansę na takie rozdanie kart, po którym odejdzie od stołu usatysfakcjonowany. A Zachód nie kiwnie palcem, żeby temu zapobiec. Ważniejsze są kontrakty niemieckich i francuskich przedsiębiorców oraz interesy brytyjskich finansistów. Nikt nie zamierza nawet udawać, że chce nacisnąć na odcisk Rosji.

Piotr Wołejko

czwartek, 27 marca 2014, p.wolejko

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2014/03/28 14:25:08
Czyli na Ukrainie bez zmian, chciałoby się sparafrazować klasyka... Podkreślałem i będę podkreślał - z wielkim niesmakiem obserwowałem Pomarańczową Rewolucję (z występami naszych polityków), z jeszcze większym niesmakiem, graniczącym z obrzydzeniem obserwowałem wydarzenia z Majdanu ad 2013/14. Należy tylko współczuć, zwykłym obywatelom Ukrainy, chcącym po prostu pracować i żyć w swoim kraju, przy okazji powstał rów nie do zasypania pomiędzy Rosjanami a Ukraińcami, co dodatkowo wzmocni działania nacjonalistyczne, a to z kolei przełoży się na działania antypolskie na zachodzie kraju, czyli w pobliżu naszej granicy.
-
p.wolejko
2014/03/28 21:05:35
@Finch
Okrzyki "Sława Ukrainie" w ustach polskich polityków powinny dyskwalifikować z życia publicznego. Niestety, nie mamy zbyt racjonalnego podejścia do Ukrainy, obstawialiśmy i nadal obstawiamy jednego konia, ignorując drugą część kraju. Wydaje się, że powinniśmy najlepiej rozumieć wydarzenia na Ukrainie, ale słuchając wypowiedzi polityków i wielu ekspertów odnoszę wrażenie, że jest wręcz przeciwnie. Przykre, bo przez to szkodzimy zamiast pomagać.

pozdrawiam!
PW
-
2014/03/28 22:17:35
Błędem polskiej polityki jest podszycie wszystkiego antyrosyjskością. Nie ważne co, nie ważne jak, nie ważne z kim - grunt, że przeciw Moskwie. Co gorsza, nie dostrzega się, że np. Pomarańczowa Rewolucja wcale nie była antyrosyjska. To naszym politykom tak się wydawało. W dodatku dajemy się manipulować naszym "sojusznikom", dzięki czemu wrabiamy się w bagno. Nie zapomnę przerażonej miny Tuska, gdy Rosjanie pojawili się na Krymie... To jak drażnienie zza ogrodzenia wielkiego i niebezpiecznego psa, którego drażnimy, drażnimy, a tu nagle ogrodzenie się kończy - i to właśnie przedstawiały wybałuszone oczy premiera, który 10 godzin wcześniej chciał Radkowi Appelbaumowi nobla pokojowego dawać...
-
2014/04/07 20:43:10
No to kiedy będą te zmiany na blogu?

Czekam i czekam na komentarze, tak wiele się dzieje!!! Od jakiegoś czasu wchodze i czekam i czekam i czekam...
-
p.wolejko
2014/04/07 21:15:50
@malagant2
Wkrótce :) Proszę o jeszcze trochę cierpliwości. Modernizacja okazała się bardzo pracochłonna z racji trudności technicznych (albo inaczej: braku ułatwień), co znakomicie wydłużyło sprawę. Ta najbardziej męcząca część jest zrobiona w ok. 50%.

Pozdrawiam i dziękuję za wytrwałość :)
PW
-
2014/04/09 09:13:38
Czekam i będę czekał :) Nie ma tak wielu dobrych publikacji o polityce zagranicznej. Inna rzecz że chyba czas jest ciekawy - i zamilkliscie obaj - ty, i patryk gorgol, a chciałoby się poznać Waszą opinię na temat sytuacji każdego dnia :)
-
p.wolejko
2014/04/10 22:02:10
@Malagant2
Tak się nieszczęśliwie złożyło. Dziś delikatne zadośćuczynienie, zapraszam: dyplomacjafm.blox.pl/2014/04/Komentarz-do-wydarzen-na-Ukrainie-takze-dla.html. A cierpliwość będzie potrzebna już niezbyt długo :)

pozdrawiam,
PW
-
2014/09/08 11:50:11
Z tym że już się wycofała. Sama sytuacja na Ukrainie dalej daleka jest od stabilności, słusznie Ukraina działa, by Unia robiła coś więcej niż tylko windykacja kolejnych sankcji...
-
Gość: Pogoda, 185.216.32.*
2018/07/14 19:24:13
Sat24, Sat 24
Pogoda, Prognoza pogody
US National Forecast
Weather Forecast
Wetter, Wettervorhersage, Wetterbericht
Meteo, Previsioni Meteo Italia
Météo France
United Kingdom Weather
Clima de Espana
Väder
Australia Weather
Canada Weather
Vr
Vejr
Clima


Clima
Wetter
Weer
New Zealand Weather
Ireland Weather

Test prędkości internetu
Speedtest, Speed Test
DSL Geschwindigkeit testen
Test di velocit Internet
Test de velocidad
Test de vitesse Internet
liczniki
Dyplomacja on Facebook