Prasa

niedziela, 04 kwietnia 2010

grafika

Mijający tydzień upłynął pod znakiem zamachów terrorystycznych w Rosji, w metrze moskiewskim i Dagestanie. Z tej ostatniej rosyjskiej republiki płyną kolejne wieści o aktach terroru, tym razem wysadzeniu w powietrze pociągu towarowego. W Inguszetii, którą od Dagestanu oddziela Czeczenia, znaleziono bomby przy cmentarzu. W cotygodniowym przeglądzie najciekawszych publikacji dotyczących spraw międzynarodowych powrócimy jeszcze do Rosji, jednak zwrócę Waszą uwagę także na inne wydarzenia. Przypomnę, że na bieżąco możecie śledzić politykę międzynarodową za pośrednictwem Dyplomacji na Facebooku.

1. Brytyjskie BBC informuje o bojkocie tegorocznych wyborów parlamentarnych w Myanmarze (Birmie) przez główną partię opozycyjną, której liderką jest laureatka pokojowego Nobla - Aung San Suu Kyi. Rządząca w kraju junta wojskowa przyjęła prawo wyborcze, zgodnie z którym Suu Kyi musiałaby zrezygnować z szefowania partii. W efekcie Narodowa Liga na Rzecz Demokracji nie weźmie udziału w wyborach, na co zapewne liczyli wojskowi. Czy bojkot to dobra decyzja? Przykład sunnitów w Iraku pokazał, że niekoniecznie.

2. Profesor Stephen Walt, na swoim blogu na portalu magazynu Foreign Policy, odnosi się do przemówienia prezydenta Baracka Obamy do amerykańskich żołnierzy w afgańskiej bazie w Bagram, dokąd dość niespodziewanie udał się Obama. Jaka jest definicja zwycięstwa według Obamy i jak rozumie ją Walt?

3. Na łamach amerykańskiego New York Timesa kilku ekspertów zastanawia się, czy zamachy w moskiewskim metrze pomogą Putinowi. Tymczasem na stronach internetowych Radia Wolna Europa można przeczytać o narastającym niezadowoleniu z putinowskiej wojny z terrorem, która zaczęła się jeszcze za czasów jego pierwszego premierostwa. Warto zwrócić także uwagę na rosyjskie problemy na Kaukazie, które trwają w najlepsze od dłuższego czasu, a Moskwa nie umie sobie z nimi poradzić - portal Global Security za Voice of America.

4. Brytyjski Economist analizuje trudne relacje pomiędzy brytyjskimi Konserwatystami a kontynentalną Europą, w szczególności brukselskimi politykami i urzędnikami. Obie strony sobie nie ufają, ale przede wszystkim brakuje im zrozumienia. Majowe wybory na 99 procent wymiotą Gordona Browna i jego Partię Pracy, przywracając Torysów do władzy w Londynie. Może warto zacząć myśleć konstruktywnie i pragmatycznie, zamiast chować się za tarczą urazów i nieporozumień?

5. Na stronach internetowych amerykańskiego think-tanku Council on Foreign Relations znajdziemy interesującą dyskusję na temat polityki zagranicznej Turcji, która doznała w ostatnim czasie istotnej korekty. Ankara przestawia się z Zachodu na Wschód, odczuwając nie tylko własną siłę, ale także biorąc aktywny udział w kształtowaniu układu sił w regionie. Ciekawą analizę głównych problemów tureckiej dyplomacji przedstawił na swoim blogu Kącik Dyplomatyczny Patryk Gorgol.

6. Tematem drugiej edycji Agory Dyplomacji była ocena prezydentury Dmitrija Miedwiediewa na półmetku jego rządów. Komentatorzy pisali o tym, czy bilans Miedwiediewa wychodzi na plus czy na minus, a także o relacjach obecnego prezydenta z jego poprzednikiem, dziś premierem, Władimirem Putinem. Zachęcam do lektury oraz komentowania!

Powyższe materiały stanowią wartościową strawę intelektualną dla każdej osoby zainteresowanej polityką międzynarodową. Zapraszam codziennie na Dyplomację na Facebooku. Podsumowanie zbliżającego się tygodnia w przyszły weekend na blogu Dyplomacja. Zachęcam także do dołączenia do społeczności Dyplomacji na Facebooku, do której należy już ponad 230 osób. Bądź zawsze na bieżąco z polityką międzynarodową, komentujcie, dyskutuj, polecaj interesujące artykuły - dołącz do Dyplomacji na Facebooku!

Piotr Wołejko

 

grafika: Tomasz Wojdała

niedziela, 28 marca 2010

grafika

Żadne wydarzenie nie zdominowało wyraźnie mijającego tygodnia, choć w Stanach Zjednoczonych było gorąco z powodu przyjęcia przez Kongres reformy służby zdrowia. Niektóre następstwa przegłosowania zmian w systemie ochrony zdrowia były dramatyczne, gdyż oponenci zmian zdewastowali biura kilku kongresmanów, niektórym grozili także telefonicznie. Do reformy powrócimy pod koniec podsumowania tygodnia, tymczasem zapraszam do zapoznania się z wyselekcjonowanymi materiałami, które polecałem w ostatnich dniach na Dyplomacji na Facebooku.

1. Jan Barańczak na blogu Bookistan porusza istotną kwestię wpływu globalizacji i rozwoju światowego handlu na bezpieczeństwo międzynarodowe. Udowadnia, że - wbrew dość powszechnej opinii - wraz z postępami globalizacji napięcie międzynarodowe wzrasta, a nie maleje. Pozwoliłem sobie uzupełnić artykuł Janka we wpisie Globalizacja a bezpieczeństwo.

2. Profesor Stephen Walt na swoim blogu na portalu magazynu Foreign Policy zauważa, że tak jak Bidena w Izraelu, tak Hillary Clinton w Moskwie powitano w dość osobliwy sposób. Rosjanie ogłosili bowiem w trakcie wizyty amerykańskiej sekretarz stanu, że za kilka miesięcy ukończona zostanie elektrownia jądrowa w irańskim mieście portowym Bushehr. Tymczasem Clinton udała się do Moskwy między innymi po rosyjskie wsparcie dla sankcji na Iran.

3. Na stronach Departamentu Stanu USA zamieszczono tekst wystąpienia Hillary Clinton na konferencji proizraelskiej organizacji lobbystycznej AIPAC. Clinton przemawiała niespełna dwa tygodnie po zgrzycie w stosunkach amerykańsko-izraelskich. Na spotkaniu AIPAC przemawiał także premier Izraela Beniamin Netaniahu. Spotkał się on także z prezydentem Obamą i było to raczej chłodne spotkanie, gdyż zrezygnowano z konferencji prasowej, a pracownicy Obamy nabrali wody w usta.

4. Amerykański dziennik Washington Post opisuje problemy w relacji patron-klient na przykładzie ostatnich trudności pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Izraelem. Możliwości nacisku Ameryki są ograniczone, a Izrael ma dużą swobodę manewru. O interesie narodowym Stanów Zjednoczonych oraz interesie Izraela, a także o tym, dlaczego oba te interesy cierpią z powodu postępowania Izraela wobec Palestyńczyków pisze inny amerykański dziennik, New York Times.

5. Internetowa gazeta Asia Times analizuje pakistańskie zaangażowanie w sprawy Afganistanu wskazując, że Islamabad nie da się tym razem wyłączyć z procesu decyzyjnego o przyszłości swego sąsiada. Kolejne działania Pakistanu pokazują, że koncepcja "strategicznej głębi", za jaką Pakistańczycy uznają Afganistan, nadal ma się dobrze i ma chronić kraj przed Indiami oraz Rosją.

6. John Lee z Center for Independent Studies opisuje na łamach The Australian błędy, jakie jego zdaniem popełniają prezydent Obama oraz premier Australii Kevin Rudd w swoim podejściu wobec Chin. Zbyt miękkie nastawienie oraz rozmaite ustępstwa i symboliczne gesty utwardziły stanowisko Pekinu. Co więcej, mimo bardziej przyjaznej polityki stosunki chińsko-amerykańskie są trudniejsze niż za czasów prezydenta Busha. Krytykę Obamy znajdziemy także w magazynie Foreign Policy, tym razem amerykański prezydent jest krytykowany za opieranie relacji z Rosją na osobistych stosunkach z prezydentem Miedwiediewem i popełnianie błędu wspomnianego Georga W. Busha.

7. Ruszyła Agora Dyplomacji, nowy projekt na blogu Dyplomacja, w ramach którego zaproszeni goście odpowiadają na wspólne pytanie. Pierwszym poruszonym na Agorze tematem była wzmocniona pozycja prezydenta Obamy wewnątrz kraju po przyjęciu reformy systemu ochrony zdrowia i to, czy się przełożyć ten sukces na arenę międzynarodową.

Powyższe materiały stanowią wartościową strawę intelektualną dla każdej osoby zainteresowanej polityką międzynarodową. Zapraszam codziennie na Dyplomację na Facebooku. Podsumowanie zbliżającego się tygodnia w przyszły weekend na blogu Dyplomacja. Zachęcam także do dołączenia do społeczności Dyplomacji na Facebooku, do której należy już ponad 220 osób. Bądź zawsze na bieżąco z polityką międzynarodową, komentuj, dyskutuj, polecaj interesujące artykuły - dołącz do Dyplomacji na Facebooku!

Piotr Wołejko

 

grafika: Tomasz Wojdała

niedziela, 21 marca 2010

grafika

Nie tylko następstwa wizyty wiceprezydenta USA Joe Bidena w Izraelu skupiały uwagę obserwatorów wydarzeń międzynarodowych. W podsumowaniu tygodnia powrócimy jeszcze do relacji amerykańsko-izraelskich. Pojawią się także inne, istotne problemy. Przypominam, że za pośrednictwem Dyplomacji na Facebooku można śledzić politykę międzynarodową na bieżąco, a co tydzień na blogu Dyplomacja prezentuję wyselekcjonowane materiały, które polecałem w trakcie mijającego tygodnia.

1. Izraelskie Haaretz i Jerusalem Post, amerykańskie Politico i Washington Independent, internetowa gazeta Asia Times oraz prof. Stephen Walt na swoim blogu na portalu magazynu Foreign Policy odnoszą się do amerykańsko-izraelskiego sporu wywołanego osobliwym przyjęciem wiceprezydenta Joe Bidena w Izraelu.

2. Brytyjski Economist informuje o porażce prezydenckiej partii UMP w wyborach lokalnych we Francji. Zabawnie brzmią komentarze i analizy, według których wynik wyborów to nie okazanie braku zaufania do Nicolasa Sarkozy'ego a kwestia czysto lokalnych spraw i problemów zwykłych Francuzów.

3. Brytyjskie BBC, w oparciu o raport Stockholm International Peace Research Institute, donosi o wyścigu zbrojeń w Azji Południowo-Wschodniej. Państwa regionu, do którego ma należeć dwudzieste pierwsze stulecie wydają coraz więcej na swoje siły zbrojne i zakup broni. Czy może to doprowadzić do konfliktów w przyszłości?

4. Amerykański New York Times apeluje w komentarzu redakcyjnym o wspólny front Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wobec Chin, aby wymóc na Pekinie zaprzestanie manipulacji kursem własnej waluty. Zdaniem niektórych ekonomistów sztucznie zaniżony kurs juana stymuluje chiński eksport i uderza w amerykański i europejski przemysł, który staje się mniej konkurencyjny. Czy jednolity front jest możliwy, a jeśli nawet, to czy skłoni Chiny do ustępstw?

5. Internetowa gazeta Asia Times, której siedziba główna znajduje się w Hong Kongu, przedstawia historię amerykańsko-indonezyjskich relacji w przeddzień wizyty Baracka Obamy w kraju, w którym spędził część swego dzieciństwa. Czy Obamie uda nawiązać się bliższe stosunki z trzecią największą demokracją świata i zrozumieć problemy oraz wyzwania, przed którymi stoi Indonezja?

6. Ponownie przywołam brytyjskie BBC, które donosi o przedłużeniu oferty dialogu z Iranem, jaką prezydent Obama przedłożył w drugim już przesłaniu z okazji irańskiego nowego roku. Amerykański przywódca stwierdził, że irański rząd zdecydował się izolować swój kraj, ale Ameryka nadal jest gotowa do rozmowy. Osobiście uważam, że jest słowa Obamy są bardzo istotne, gdyż irańskim twardogłowym dużo łatwiej izolować swój kraj w sytuacji, gdy Stany Zjednoczone grożą Iranowi sankcjami i nie wykluczają ataku zbrojnego, niż gdy z Waszyngtonu płynie jasny sygnał o gotowości do dialogu. Spodziewam się także, iż władze irańskie ofertę odrzucą.

Powyższe materiały stanowią wartościową strawę intelektualną dla każdej osoby zainteresowanej polityką międzynarodową. Zapraszam codziennie na Dyplomację na Facebooku. Podsumowanie zbliżającego się tygodnia w przyszły weekend na blogu Dyplomacja. Zachęcam także do dołączenia do społeczności Dyplomacji na Facebooku, do której należy już ponad 190 osób. Bądź zawsze na bieżąco z polityką międzynarodową, komentuj, dyskutuj, polecaj interesujące artykuły - dołącz do Dyplomacji na Facebooku!

Piotr Wołejko

 

grafika: Tomasz Wojdała

niedziela, 14 marca 2010

grafika

Najważniejszym wydarzeniem poprzedniego tygodnia była wizyta amerykańskiego wiceprezydenta Joe Bidena w Izraelu, a właściwie przyjęcie, jakie zgotowali mu gospodarze. Biden jechał do Izraela, aby wesprzeć proces pokojowy, a Izraelczycy powitali go ogłoszeniem o budowie kolejnych domów we Wschodniej Jerozolimie, czyli rozwoju osadnictwa na ziemiach nie należących do Izraela. Co oczywiste, wiele polecanych przeze mnie na Dyplomacji na Facebooku materiałów dotyczy tego właśnie wydarzenia:

1. Amerykańskie Politico przywołuje fragment artykułu izraelskiej gazety Maariv, w którym możemy przeczytać o doradcach premiera Izraela Beniamina Netaniahu, którzy od dłuższego czasu wskazywali, że żadnego porozumienia nie będzie, a żydowscy osadnicy mogą spać spokojnie.

2. Profesor Stephen M. Walt na swoim blogu na portalu magazynu Foreign Policy wskazuje, że powitanie Bidena w Izraelu nie powinno nikogo dziwić, gdyż rząd Netaniahu od początku robi wszystko, aby włożyć kij w szprychy bliskowschodniej polityki prezydenta Obamy. O policzku i obrazie Amerykanów pisałem także w oddzielnym artykule.

3. David Brooks, publicysta amerykańskiego dziennika New York Times, apeluje o zrozumienie prezydenta Obamy. Jest on ostro krytykowany przez prawicę za skrajną lewicowość, a przez lewicę za wstrzemięźliwość w realizacji ambitnych reform i zbytnią skłonność do kompromisu z prawicą. Brooks przypomina, kim tak naprawdę jest Obama.

4. Brytyjski dziennik The Times informuje o zadziwiającej scysji dyplomatycznej pomiędzy Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi, której przyczyną stała się brytyjska suwerenność nad Falklandami. Stany Zjednoczone zdają się popierać stanowisko argentyńskiej prezydent Cristiny Fernandez de Kirchner, według której o przyszłości Malwinów (inna nazwa Falklandów) powinny zadecydować rozmowy pomiędzy zainteresowanymi. Oba kraje stoczyły w 1982 roku krótką wojnę o wyspy, a spór na nowo rozgrzały informacje o eksploatacji złóż ropy  w okolicy wysp, do której przymierzają się Brytyjczycy.

5. Rosyjska agencja informacyjna ITAR-TASS donosi o możliwości rychłego ustalenia terminu podpisania nowego porozumienia o redukcji arsenałów nuklearnych. Układ mógłby zostać podpisany nawet w ciągu najbliższych tygodni.

6. Brytyjski tygodnik The Economist rozważa, czy powrót byłego szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohameda ElBaradei do Egiptu oznacza, że będzie on w stanie włączyć się do walki o prezydenturę w 2011 roku. Obecnie obowiązujące prawo eliminuje go z udziału w wyścigu, a elita władzy nie zamierza oddawać pola i ułatwiać laureatowi pokojowej nagrody Nobla działalności politycznej.

Powyższe materiały stanowią wartościową strawę intelektualną dla każdej osoby zainteresowanej polityką międzynarodową. Zapraszam codziennie na Dyplomację na Facebooku. Podsumowanie zbliżającego się tygodnia w przyszły weekend na blogu Dyplomacja. Zachęcam także do dołączenia do społeczności Dyplomacji na Facebooku, do której należy już ponad 160 osób. Bądź zawsze na bieżąco z polityką międzynarodową, komentuj, dyskutuj, polecaj interesujące artykuły - dołącz do Dyplomacji na Facebooku!

Piotr Wołejko

 

grafika: Tomasz Wojdała

 

niedziela, 07 marca 2010

grafika

Pierwszy tydzień marca przyniósł wiele interesujących wydarzeń, jak chociażby upadek rządu Julii Tymoszenko na Ukrainie, czy ostre tarcia na linii Ankara-Waszyngton po przyjęciu przez Komisję Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów rezolucji potępiającej Turcję za ludobójstwo Ormian w trakcie I wojny światowej. Do tego drugiego wydarzenia powrócimy jeszcze w podsumowaniu tygodnia, czyli przypomnieniu najciekawszych artykułów i innych materiałów, które codziennie wyszykuję dla Czytelników w Dyplomacji na Facebooku.

Zapraszam do dołączenia do społeczności Dyplomacji, aby być na bieżąco ze sprawami międzynarodowymi. Każdego dnia przygotowuję wybór tekstów, które po prostu trzeba przeczytać. Można także odnieść się do każdego wpisu, dyskutować na temat wszystkich poleconych materiałów i kwestii, które zostały w nich poruszone. Jeśli posiadacie profil na Facebooku, wystarczy jedno kliknięcie, aby zostać fanem Dyplomacji. Jeśli nie posiadacie profilu, zawsze możecie go założyć. Jeśli natomiast nie widzicie potrzeby rejestrowania się na portalu, Dyplomacja jest dostępna pod adresem http://www.facebook.com/dyplomacja. Ostatnia opcja zakłada wyłącznie odwiedzanie bloga, gdzie co tydzień dokonuję prezentacji najciekawszych moim zdaniem artykułów z ostatnich siedmiu dni.

1. Szwedzki think-tank Stockholm International Peace Research Institute opublikował raport dotyczący chińskiej polityki arktycznej. Chińczycy, choć nie posiadają ani centymetra wybrzeża Morza Arktycznego, intensywnie pracują nad tym, aby uczestniczyć w podziale surowców Arktyki oraz wykorzystać możliwość skrócenia drogi transportu własnego przemysłu dzięki wykorzystaniu przejścia północnego, wzdłuż wybrzeża Rosji. Oba tematy pojawiły się w obliczu topnięjącego lodu - a proces ten ma w następnych latach postępować. O raporcie szerzej we wpisie Polityka arktyczna Chin.

2. Brytyjskie BBC informuje o wydaniu fatwy wymierzonej w terroryzm. Osiadły w Londynie pakistański duchowny przygotował 600-stronicową fatwę, w której udowadnia, że islam potępia terror i terrorystów, których czeka piekło i potępienie. Wysadzający się w powietrze z imieniem Allaha na ustach nie są więc żadnymi męczennikami i nie czeka na nich kilkadziesiąt dziewic.

3. Na łamach amerykańskiego Politico jeden z demokratycznych senatorów pisze o możliwości modyfikacji reguły filibuster. W Waszyngtonie trwa teraz sabat nad filibusterem, który pozwala mniejszości republikańskiej w Senacie blokować sztandarowe propozycje legislacyjne prezydenta Obamy i demokratycznej większości. Ironicznie można powiedzieć, że Republikanie dysponują większością w 100-osobowym Senacie, posiadając 41 mandatów. Artykuł wyjaśnia, czym był i czym powinien być filibuster, a także jak można go zmodyfikować. Dla porządku należy dodać, że gdy w opozycji byli Demokraci, również wielokrotnie uciekali się do filibustera.

4. Na blogu Stephena Walta na łamach Foreign Policy, tym razem gościnny występ Seana Kaya, realisty z Ohio Wesleyan University. Kay pisze o realistycznej wizji przyszłości NATO i nie jest to wizja, która powinna nas cieszyć. Autor uważa, że konieczne są istotne cięcia wydatków obronnych USA oraz ograniczenie roli NATO, które ma być wyłącznie typowym sojuszem obronnym. Nowe zagrożenia, jak terroryzm czy cyberataki skuteczniej można zwalczać w inny sposób, chociażby współpracę z Unią Europejską. I to właśnie UE powinna być przez Amerykę wzmacniana, aby przejęła odpowiedzialność za bezpieczeństwo na Starym Kontynencie.

5. Internetowa gazeta Asia Times rozwija temat amerykańskiej bazy na Okinawie, o którą toczy się spór pomiędzy administracją Obamy a rządem Yukio Hatoyamy z Demokratycznej Partii Japonii. Amerykanie twardo obstają przy dotrzymaniu przez Japonię zawartego kilka lat wcześnie porozumienia, wedle Japończycy mieli pokryć koszty relokacji bazy i przeniesienia części stacjonujących na Okinawie żołnierzy do amerykańskiej bazy na wyspie Guam. W artykule możemy przeczytać, że Amerykanie traktują sprawę Okinawy tak pryncypialnie, gdyż obawiają się, że utrata innych baz będzie kwestią czasu, a japońska wyspa będzie pierwszym kostką domina.

Powyższe materiały stanowią wartościową strawę intelektualną dla każdej osoby zainteresowanej polityką międzynarodową. Zapraszam codziennie na Dyplomację na Facebooku. Podsumowanie zbliżającego się tygodnia w przyszły weekend na blogu Dyplomacja.

Piotr Wołejko

 

grafika: Tomasz Wojdała

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14
Zakładki:
1. Dyplomacja w Sieci
2. Blogi zagraniczne
3. Think-tanki
4. Media zagraniczne
5. Blogi polskie
6. Militaria
7. Periodyki
liczniki
Dyplomacja on Facebook