Inne

wtorek, 24 grudnia 2013

Moi drodzy, nadszedł najpiękniejszy czas w roku. Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym mamy okazję trochę zwolnić, przestać tak pędzić w tym coraz bardziej zabieganym świecie. A może zabieganej Polsce? Jakoś w Berlinie, czy w Kopenhadze, nie mówiąc o Barcelonie, tempo życia jest znacznie mniejsze. Może i my powinniśmy zwolnić, tak na co dzień, nie tylko od święta?

grafikazdjęcie: Silvio Tanaka

Zostawiając Was z tą refleksją chciałbym wszystkim życzyć wesołych i radosnych, pełnych ciepła oraz spokojnych Świąt! Zapomnijmy o troskach, problemach, o wszystkim tym, co nas uwiera. Skupmy się na sobie oraz naszych bliskich, z którymi te Święta spędzimy. Niech spokój i miłość wypełnią nasze serca.

A w wolnych chwilach zapraszam na blog Dyplomacja, gdzie w tym roku znajdziecie jeszcze kilka wpisów. Nie deklaruję się co do ilości i terminów, lecz możecie być spokojni o jedno - ten wpis nie jest ostatnim :)

Tagi: życzenia
15:00, p.wolejko , Inne
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 grudnia 2013

Tym razem świętowanie zaczynamy w wigilię urodzin, lecz jutro nie byłbym w stanie opublikować okolicznościowego wpisu. Nie, nie przewiduję swoje niedyspozycji z wiadomego powodu, chociaż 7. urodziny Dyplomacji byłyby wystarczającą okazją do wyprawienia hucznej imprezy. Przez najbliższy weekend, licząc od jutra, będę miał po prostu bardzo ograniczony dostęp do sieci. Stąd, nietypowo, świętujemy urodziny z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

grafikaNie ma sensu, wzorem zeszłorocznego wpisu, wyliczać ilości wpisów, czy tweetów. Kto zagląda na blog, na profil Dyplomacji na Facebooku oraz na mój profil na Twitterze ten wie, jak się sprawy mają. Niewątpliwie ten mijający rok był pod względem publicystycznym dość trudny, bodaj najtrudniejszy w historii Dyplomacji. W ostatnich miesiącach nie rozpieszczałem Was zbyt często nowymi wpisami, a aktualizacje były nieregularne. Mimo to wytrwaliście ze mną, z czego jestem bardzo zadowolony. Jak każdy autor, nie mógłbym funkcjonować bez Czytelników. I bez ich wsparcia. A na Wasze mogę, w szczególności w trudniejszych chwilach, liczyć. Dziękuję za to!

Jak zwykle wypada życzyć, żebyśmy spotkali się tutaj za rok - z okazji kolejnych urodzin bloga. Dziesiątka coraz bliżej - stuknie w 2016 r. Czy dotrwamy do tej chwili? Najpierw dotrwajmy do 2014 r. Wtedy łatwiej będzie ocenić, jakie są szansę na okrągłą rocznicę. Tymczasem cieszmy się każdym dniem i kolejnymi wpisami.

Piotr Wołejko

 

grafika: Wikimedia Commons

Tagi: dyplomacja
20:41, p.wolejko , Inne
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 18 listopada 2013

Gorąco zapraszam na dyskusję o prawach człowieka w Syrii, która odbędzie się w najbliższy wtorek (19 listopada) o godz. 20.00 w sali 2.4 w Collegium Iuridicum II, przy ul. Lipowej 4 (koło BUWu).

grafikaGośćmi wydarzenia będą autor niniejszego bloga - Piotr Wołejko, oraz Patryk Gorgol, który prowadzi blog Kącik Dyplomatyczny. Porozmawiamy o łamaniu praw człowieka w Syrii oraz szansach na zakończenie konfliktu. Zastanowimy się, czy rezygnacja z interwencji zbrojnej, rozważanej na przełomie sierpnia i września, była słuszna. Czy negocjacje w Genewie mogą zakończyć się porozumieniem? Czy można pomóc Syryjczykom, którzy znaleźli się w kleszczach realpolitik?

Czytelnicy Dyplomacji znają mój pogląd na konflikt w Syrii. Wiedzą też, jakie zagrożenia czają się w kraju, który znajduje się na krawędzi rozpadu. Jednak ta wiedza nie powinna Was powstrzymać przed wzięciem udziału w dyskusji. Spotkajmy się we wtorek i porozmawiajmy o Syrii.

Organizatorem wydarzenia jest Studenckie Forum Praw Człowieka działające na WPiA UW pod kierunkiem dr Adama Bodnara.

piątek, 30 sierpnia 2013

Wielka Brytania nie weźmie udziału w interwencji w Syrii po tym, jak Izba Gmin odrzuciła stosowny wniosek premiera Camerona. Główny animator ataku na reżim Assada nie zdołał zgromadzić większości politycznej wspierającej taki atak. Czy jest to ciosem dla USA? Niekoniecznie. Jeśli zechcą, i tak przeprowadzą naloty. Jest to natomiast cios dla samego Camerona, który popisał się w sprawie Syrii totalną nieudolnością, niszcząc własną wiarygodność. Czas na dymisję? 

Kto wie, czy gdyby prezydent Obama musiał uzyskać zgodę Kongresu (a można zastosować prawne sztuczki i się o nią nie zwracać), nie spotkałby go podobny los. Nie ma bowiem woli do przeprowadzania interwencji w Syrii. Nawet jeśli to ludzie Assada użyli broni chemicznej przeciwko cywilom. Nie ma w prawie międzynarodowym przepisu zezwalającego na agresję wobec sprawcy takiego czynu. Dopiero RB ONZ może w drodze rezolucji zezwolić na podjęcie kroków odwetowych. Pominięcie legalnej ścieżki, przy sprzeciwie opinii publicznej w większości państw Zachodu, nie wróży interwencji nic dobrego. Nawet pomijając fakt, że skuteczność interwencji jest mocno wątpliwa, a jej konsekwencje są bardzo trudne do określenia. Atak, który nie ma jasnego celu, a więc także możliwości weryfikacji i oceny, to poważny błąd w sztuce.

Niemniej, atak na Syrię może nastąpić. Jeśli tak, to stanie się to w chwili, gdy będę już na urlopie. Opuszczam Was na 2-3 tygodnie, zmieniając strefę klimatyczną i odcinając się od Internetu. Czas na reset i naładowanie baterii. Po powrocie kilka dni zajmie mi nadrobienie zaległości informacyjnych.

Podczas mojej nieobecności polecam zaglądać na zaprzyjaźnione strony - blog Kącik Dyplomatyczny Patryka Gorgola, portal Polityka Globalna oraz nowy portal poświęcony problematyce bezpieczeństwa międzynarodowego MAD Magazine. Warto czytać artykuły publikowane na łamach The National Interest.

Bieżące zapotrzebowanie na informacje i komentarze zaspokoją zaufani Twitterowicze: @PatrykGorgol, Sal Imburgia @salimb94, Ville Kostian @Kostian_V, @SteveKuriigamba, Helene Lavoix @HLavoix, Stephane Taillat @staillat, Glenn Greenwald @ggreenwald, Tabitha Stevens @TabithaStevens8, Hassan Hassan @hhassan140.

Piotr Wołejko

sobota, 27 kwietnia 2013

W dniach 29-30 kwietnia br. w Sali Senatu UW w Pałacu Kazimierzowskim odbędzie się konferencja zatytułowana "Polska polityka zagraniczna - wyzwanie regionalne czy globalne?", którą organizuje zaprzyjaźnione z blogiem Dyplomacja (co tu dużo mówić, autor do niego należał swego czasu) Koło Naukowe Dyplomacji i Prawa. W imieniu organizatorów oraz swoim serdecznie zapraszam do udziału w wydarzeniu, podczas którego odbędzie się wiele interesujących paneli dyskusyjnych. Poniżej harmonogram konferencji:

29.04.2013:

8:30-9:30 – Rejestracja

9:30-10:30 – Otwarcie konferencji
prof. dr hab. Zdzisław Galicki – Instytut Prawa Międzynarodowego
Patryk Gorgol – Interdyscplinarne Koło Naukowe Dyplomacji i Prawa

10:30-12:00 – Panel „Polska polityka wschodnia”
dr Szymon Kardaś – Ośrodek Studiów Wschodnich
dr Maciej Raś – Instytut Stosunków Międzynarodowych
Andrzej Szczęśniak – ekspert rynku paliw, bloger
Patryk Gorgol – moderator dyskusji - Interdyscyplinarne Koło Naukowe Dyplomacji i Prawa

12-12:30 – przerwa kawowa

12:30-14:00 – Panel „Perspektywa europejska czy transatlantycka?”
Kamil Frymark - Ośrodek Studiów Wschodnich
dr Aleksandra Jarczewska - Instytut Stosunków Międzynarodowych
Agata Gostyńska – Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
Tomasz Krawczyk – moderator dyskusji - Centrum Europejskie Natolin

14:00-15:00 – przerwa obiadowa

15:00-16:30 – Panel „Bezpieczeństwo Polski”
Beata Górka-Winter – Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
Maciej Wapiński – Fundacja Energia dla Europy
Mateusz Bajek „Salvor i Wspólnicy”
Kamil Patynowski „Salvor i Wspólnicy”
Karol Wasilewski – moderator dyskusji - Notabene


16:30-17:00 – przerwa kawowa

17:00-18:30 - Panel „Polska polityka wobec Azji”
dr Zdzisław Góralczyk – były ambasador Polski w Chińskiej Republice Ludowej
dr Bogusław Zaleski – Instytut Stosunków Międzynarodowych
dr Piotr Kozłowski – Collegium Civitas
Oskar Pietrewicz – moderator dyskusji - Centrum Stosunków Polska-Azja


Harmonogram drugiego dnia konferencji znajdziecie tutaj.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
Zakładki:
1. Dyplomacja w Sieci
2. Blogi zagraniczne
3. Think-tanki
4. Media zagraniczne
5. Blogi polskie
6. Militaria
7. Periodyki
liczniki
Dyplomacja on Facebook